zoloft pills

Jest elementem Bramy Szerokiej, jednej z wodnych bram w Gdańsku na Motławie. Żuraw to zabytkowy dźwig, najstarszy dźwig portowy w Europie zachowany w pierwotnym kształcie, który pozostaje niezmienny od 1444 roku. Umiejscowiony jest w bardzo malowniczym miejscu, jest jednym z elementów tzw. Długiego Pobrzeża, które zachowało średniowieczną stylistykę.
Żuraw jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków w Gdańsku. Przyciąga przede wszystkim jego oryginalny kształt, lecz także i jego historia.

Otoczenie Żurawia stanowią dwie ceglane baszty, które pełniły funkcję obronną. Dźwig służył kiedyś do przenoszenia towarów ze statków kupieckich na brzeg i odwrotnie. Handlowano głównie zbożem, ale także przyprawami, winem, czy wyrobami jubilerskimi. Za jego pomocą można było przenieść jednorazowo towar o wadze nawet czterech ton (na wysokość jedenastu metrów). Z biegiem lat, począwszy od XVII wieku, Żuraw zaczął tracić na znaczeniu i w wieku XIX pełnił tylko funkcje naprawcze, podnosząc małe statki, aby dokonać napraw. Niedługo potem przestał być całkowicie używany. W 1945 roku spłonęła średniowieczna część dźwigu, wykonana z drewna, jednak została ona wiernie zrekonstruowana. Wnętrze obiektu od 1961 roku zajmuje muzeum (mieści się tam jeden z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku).

Turystom odwiedzającym dźwig przedstawiana jest wystawa pokazująca, jak wyglądało życie w mieście w XVI, XVII i XVIII wieku. Zwiedzającym umożliwiono również obejrzenie wnętrza Żurawia, a dokładniej jego mechanizmu dźwigowego, którym są dwa bębny, każdy o średnicy sześciu metrów (poruszane były siłą ludzkich mięśni). Atrakcyjne turystycznie są też przylegające budynki, w których zapoznać się można z wystawą łodzi żaglowych i wiosłowych z różnych rejonów świata.