zoloft pills

Ten gdański półwysep jest jednoznacznie kojarzony z wybuchem II wojny światowej. To właśnie na Westerplatte działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę broniono od 1 do 7 września 1939 roku.

Półwysep znajduje się przy ujściu Martwej Wisły do Bałtyku. Jego nazwa pochodzi z języka niemieckiego (West Plaate) i oznacza „zachodnią wyspę”, bowiem jeszcze do XIX wieku Westerplatte był właśnie wyspą, jedną z dwóch na tym terenie, i dopiero w tym czasie połączył się ze stałym lądem (druga z wysp, „wyspa wschodnia” została wchłonięta przez ląd stosunkowo szybko). Obie powstały w XVII wieku wskutek nanoszenia osadów przez rzekę. Od 1674 roku wąski trakt wodny między West Plaate a lądem pogłębiono i zaczęto używać jako kanału portowego. Dwa wieki później, w 1845 roku, ostatecznie zasypano najstarsze ujście Wisły do morza, tworząc Półwysep Westerplatte.

Mimo tego, że półwysep w okresie międzywojennym znajdował się na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, w 1924 roku został oddany w użytkowanie państwu polskiemu. Dwa lata później powstała tam wspomniana Wojskowa Składnica Tranzytowa. 1 września 1939 roku rozpoczęło się ostrzeliwanie Westerplatte przez stanowiska niemieckie. Obrona trwała siedem dni, a Polakami dowodził najpierw major Henryk Sucharski, a potem kapitan Franciszek Dąbrowski. Walka skończyła się kapitulacją obrońców, a jej bilans to 300 – 400 zabitych po stronie niemieckiej i 15 po polskiej.

Po tym wydarzeniu wojska hitlerowskie utworzyły na terenie półwyspu podobóz obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Po wojnie miejsce to zostało rozminowane. W 1966 roku na Westerplatte postawiono pomnik upamiętniający tamto zdarzenie i dedykowany „Obrońcom Wybrzeża”.