zoloft pills

107 metrów długości czyni ją najdłuższym kościołem w Polsce. Jest jedną z najbardziej znanych świątyń nie tylko na Pomorzu, lecz w całym kraju. To jedna z dwóch bazylik w Gdańsku, obok Bazyliki Mariackiej. Obecnie katedra jest siedzibą Parafii pw. Trójcy Świętej.

Jej historia sięga XII wieku i nierozerwalnie związana jest z Opactwem Cystersów. Mnisi zostali sprowadzeni do Oliwy w 1186 roku przez pomorskiego księcia Sambora, wtedy to zbudowali pierwszy kościół, wykonany z drewna, który spłonął w roku 1224. W wieku XIII rozpoczęto budowę bazyliki, która obecny kształt uzyskała dopiero w wieku XVIII. Na przestrzeni lat katedra była kilkukrotnie odbudowywana – przyczyną tego były napady Prusaków, Krzyżaków, Husytów i Szwedów, a także pożary. W roku 1831 zlikwidowane zostało Opactwo Cystersów i utworzono w świątyni świecką parafię. Katedra została także zdewastowana podczas II w.św., lecz uszkodzenia naprawiono w kolejnych latach.

W archikatedrze podziwiać można aż 23 ołtarze, kaplice św. Krzyża i św. Jana Nepomucena, grobowiec książąt pomorskich, liczne płyty nagrobne czy epitafia, jednak najbardziej znanym elementem wystroju bazyliki są Gdańskie Organy.

Gdańskie Organy, znane tez jako Organy Oliwskie, składają się z dwóch instrumentów – wielkich (lub dużych) organów oraz organów chórowych (bocznych). Wielkie organy są dziełem Johanna Wilhelma Wulffa, zbudowane zostały w latach 1763 – 1788. Instrument ten składał się z 5 100 piszczałek (83 głosy), a po kilku przebudowach liczą teraz 96 głosów. Obecne brzmienie organów zawdzięczamy Zygmuntowi Kamińskiemu, który kierował ostatnią dużą przebudową instrumentu w latach 1966 – 68.

Organy chórowe są starsze od wielkich, powstały bowiem w 1680 roku za sprawa Johanna Georga Wulffa. Podczas ostatnich prac renowacyjnych nad wielkimi organami w 2003 oryginalne organy chórowe zostały zastąpione instrumentem współczesnym (o 17 głosach).