zoloft pills

Dom Johann Uphagena, gdańskiego radnego, mieści się na ulicy Długiej 12. To wyjątkowe teraz miejsce nie wyróżniało się niczym szczególnym w momencie swojego powstania. Obecnie jednak jest jedyną dostępną do zwiedzania kamienicą mieszczańską z XVIII w Polsce i jednym z niewielu takich miejsc w skali europejskiej.

Budynek został zakupiony przez Johanna Uphagena w 1775 roku. Wyjątkowy jest fakt, że jego wystrój zachował niezmienny od 1802 roku charakter. Stało się tak między innymi dlatego, że Uphagen, który zmarł właśnie w tym roku, zakazał spadkobiercom dokonywania w wystroju wnętrza domu jakichkolwiek zmian. Z pewnością wpływ na to miało tez pozostanie kamienicy przez cały XIX wiek w posiadaniu jednej rodziny.

Już w 1911 roku w Domu Uphagena utworzone zostało muzeum, działające do 1944 roku, kiedy to zostało zajęte przez Niemców, którzy rok później, uciekając z Gdańska, poważnie uszkodzili kamienicę. Przetrwała jednak znaczna część jej wyposażenia, co po odbudowie budynku umożliwiło przywrócenie muzeum i udostępnienie go do zwiedzania wszystkim zainteresowanym osobom (co nastąpiło w roku 1998). Obecnie mieści się tam oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W kamienicy zwiedzający mogą między innymi oglądać sień, czyli wyłożone kamiennymi płytami pomieszczenie o wysokim wnętrzu i dekorowanym sufitem. Bardzo ciekawym miejscem jest tzw. herbaciarnia, będąca niewielkim salonikiem umiejscowionym w antresoli (w pokoju znajduje się również osiemnastowieczny piec). Miejscem o reprezentatywnym charakterze jest salon na pierwszym piętrze. Zwiedzający mogą tez zajrzeć m.in. do dwóch jadalni, dwóch sypialni, kilku saloników oraz kuchni i spiżarni.

Dom Uphagena jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, pozwalającym wyobrazić sobie, jak wyglądało życie zamożnego mieszczanina pod koniec XVIII i na początku XIX wieku.