zoloft pills

Aż 136 hektarów – taką powierzchnię ma ZOO w Gdańsku – Oliwie, co czyni go największym tego typu obiektem w Polsce. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), co pozwala mu aktywnie uczestniczyć w procesie ochrony ginących gatunków.

Gdański ogród zoologiczny rozpoczął działalność 1 maja 1954 roku. Pierwszymi jego mieszkańcami były małe zwierzęta, ofiarowane przez obywateli Trójmiasta. Wkrótce konieczna była stopniowa przebudowa ogrodu na potrzeby większych zwierząt. Utworzono trasę zwiedzania, osuszono podmokłe ziemie, powiększono pomieszczenia dla zwierząt, zbudowano kilkanaście nowych wybiegów. Wiele z tych przedsięwzięć powstało dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców miasta i okolic.

W latach 80. w ZOO przebywało już około 800 zwierząt, a w latach 90. dołączyli kolejni przedstawiciele nowych gatunków – hipopotamy, kapibary, kangury, wielbłądy, mandryle. Spowodowało to znaczny wzrost liczby odwiedzających pod koniec ubiegłego stulecia. Aktualnie ZOO zamieszkiwane jest przez ponad 1 000 zwierząt z około 200 gatunków, a w 2010 roku do ogrodu zoologicznego zawitało prawie czterysta tysięcy osób. W gdańskim ogrodzie znajduje się największa w Europie hodowla kondorów wielkich, można tam także podziwiać przedstawicieli takich rzadkich gatunków zwierząt, jak pingwin toniec, gereza abisyńska, wyjec czy lutung jawajski.

Podczas wizyty w ZOO nie trzeba ograniczać się do spaceru pośród fauny. Oferta ogrodu jest złożona i zachęca klientów do przejażdżek konnych, wizyty w parku linowym czy podróży kolejką. Ostatnie lata przyniosły nowe inwestycje – wybudowano nowe wybiegi dla kobów i żółwi, pawilon gadów i ptaków oraz alejki spacerowe. Środki na tego typu działalność pochodzą z zysków z biletów i umów sponsorskich, ale największą część budżetu gdańskiego ZOO stanowią dotacje od gminy Gdańsk (2/3 ogólnej sumy).