buy prednisone

Jest jedną z aren, na których rozegrane zostaną piłkarskie Mistrzostwa Europy EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie, został wzniesiony właśnie na potrzeby tego turnieju. Podczas EURO będzie gościł piłkarzy czterokrotnie – odbędą się tu trzy mecze grupowe oraz jeden z ćwierćfinałów.

Jego budowa trwała 26 miesięcy, został oddany do użytku w lipcu 2011 roku. Pierwotnie nosił nazwę Baltic Arena, lecz po negocjacjach sponsorem tytularnym obiektu została grupa PGE. Pojemność gdańskiego stadionu wynosi 42 tysiące miejsc, z czego prawie 1 400 to miejsca w klasie biznes, wyposażony jest również w loże dla VIP – ów (40). Powierzchnia użytkowa PGE Areny to 36 000 m2, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 630 mln zł.

Na fasadę obiektu składa się 18 tysięcy poliwęglanowych modułów, które swoją kolorystyką nawiązują do bryły bursztynu. Projektanci stadionu zdecydowali się na takie rozwiązanie z różnych względów. Z pewnością ma to związek z tradycjami Gdańska jako miasta nadmorskiego związanego z handlem właśnie bursztynem. Innym tego powodem jest stworzenie murawie jak najlepszych warunków do rozwoju – płytki poszycia stają się coraz jaśniejsze wraz ze wzrostem wysokości, co zapewnia odpowiednie nasłonecznienie płyty boiska.
PGE Arena może być wykorzystywana nie tylko jako obiekt piłkarski. W założeniu ma być także miejscem organizowania innych imprez masowych – koncertów, festiwali czy zawodów monster truck. Stadion posiada także 9 000 m2 komercyjnej powierzchni użytkowej, która ma zapewnić jego codzienne funkcjonowanie.

Inauguracja obiektu nastąpiła 14 sierpnia 2011 roku podczas meczu Lechii Gdańsk (gospodarza stadionu po zakończeniu Mistrzostw Europy) z Cracovią, a pierwsze spotkanie międzypaństwowe na PGE Arenie rozegrano 6 września tego samego roku, kiedy Polska zmierzyła się w meczu towarzyskim z Niemcami.