zithromax online

Zabytkowa latarnia, znajdująca się w gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Jej budowę ukończono w 1894 roku i spełniała swoją funkcję przez kolejne 90 lat, kiedy to do użytku oddano nową latarnię, Gdańsk Port Północny, położoną w dzielnicy Stogi z Przeróbką.

Zabytkowa wieża ma 31 metrów wysokości (światło padało z 27 metra nad poziomem morza), a zasięg jej światła wynosił ponad 31 km (17 mil morskich).
Wzorowana była na latarni z Cleveland w Stanach Zjednoczonych. Gdańska latarnia zarówno wyznaczała statkom wejście do miejskiego portu, jak również pełniła funkcję wieży pilotów portowych. Wyposażona była w innowacyjny, jak na owe czasy, instrument, jakim była kula czasu. Dzięki niej można było dokładnie ustawić pokładowe chronometry. Każdego południa kula podnosiła się i opadała, co dawało kapitanom statków sygnał do odpowiedniego dostrojenia urządzeń niezbędnych do prawidłowej nawigacji. Kula czasu została usunięta z latarni w 1929 roku, gdyż za sprawą wynalezienia radia nie była już dłużej potrzebna.

Latarnia posiada też czarne karty swej historii – to z jej wieży (oraz z pancernika Schleswig – Holstein) 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 rozpoczęto ostrzeliwanie Westerplatte, co było tożsame z wybuchem II wojny światowej.
Ze szczytu zabytkowej latarni rozpościera się piękny widok na Trójmiasto i Zatokę Gdańską aż po Hel. Panorama ta jest dostępna dla zwiedzających od 2004 roku. Turyści wewnątrz budynku mogą również zapoznać się z wystawą latarnictwa morskiego oraz urządzeń optycznych. Dodatkową atrakcją jest z pewnością odrestaurowana w 2008 roku kula czasu, która dzisiaj pokazuje godzinę nie tylko w południe, ale też o 14, 16 i o 18.